O mnie

Jestem zawodowym fotografem z ponaddwudziestoletnim doświadczeniem w fotografii reporterskiej. Od 2001 roku, przez szereg lat współpracowałem z polską edycją magazynu National Geographic. W tym czasie opublikowałem na łamach magazynu kilkanaście autorskich reportaży. Miałem publikacje we wszystkich liczących się tygodnikach opinii i wielu ogólnopolskich magazynach (Polityka, Newsweek, Wprost, Przekrój, Tygodnik Powszechny, Duży Format, a także Voyage, Podróże, National Geographic Traveler i innych). Moje fotografie były nagradzane w najważniejszych ogólnopolskich konkursach prasowych: Grand Press Photo, BZWBK Press Foto, Newsreportaż, Polska Fotografia Prasowa. Dwukrotnie zdobyłem stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011 i 2016 r.). Pokazywałem swoje fotografie na kilkunastu wystawach indywidualnych i wielu zbiorowych, w kraju i za granicą. Jestem również autorem wydawnictw albumowych.

Równolegle, od piętnastu lat, zajmuję się również szeroko rozumianą fotografią reklamową. W fotografii przemysłowej ważne jest umiejętne łączenie praktyki z obu tych dziedzin. Fotografując skomplikowane procesy technologiczne i linie produkcyjne, muszę wykazać się nie tylko reporterskim refleksem i zapanowaniem nad nową przestrzenią, ale również umiejętnie je oświetlić i zakomponować, by uchwycić w fotografowanych przemysłowych obiektach ich nieoczywiste piękno.

Każde zlecenie to nowa przygoda i wyzwanie. Niezależnie, czy jest to mały zakład produkcyjny, laboratorium, magazyn wysokiego składowania, czy olbrzymia hala fabryczna. Fascynują mnie futurystyczna sceneria hal produkcyjnych, odgłosy maszyn i urządzeń, a nade wszystko pracujący tam ludzie; specjaliści różnych dziedzin, technicy i setki fachowców obsługujących skomplikowane procesy produkcyjne. W maszynach, które na pierwszy rzut oka wydają się toporne, staram się dostrzec subtelne piękno i wdzięk, nie zapominając, że na zdjęciach muszą być zaprezentowane również ich techniczne możliwości. Nie ukrywam, że przemysł i towarzyszące mu atrybuty, maszyny i urządzenia wprawiają mnie nieustannie w zachwyt nad kreatywnością, mocą sprawczą i możliwościami ludzkiego intelektu.

Wykonuję zdjęcia w fabrykach, zakładach, halach produkcyjnych, magazynach, laboratoriach, instytutach badawczych i wdrożeniowych. Fotografuję obiekty użyteczności publicznej i architektury przemysłowej, linie technologiczne, maszyny i urządzenia oraz wszystkie etapy procesów produkcji. Na życzenie klientów wykonuję również portrety korporacyjne, indywidualne i grupowe, zdjęcia produktowe, sesje aranżowane.

Moimi klientami były firmy: Orlen Upstream, Grupa Kapitałowa FAM, Fameg, Stradom S.A., Polimex-Mostostal, Kutek Brass Lamps, Kromiss-Bis, Kopalnia Soli Wieliczka, Kiepurex, Vision One, Częstochowskie Zakłady Graficzne, Alfa S.C., Argon, T.K. Lighting, Magma Naturalne Wyroby, Aleksandria Sp. z o. o. Sp.k., ELZAN/ ELLSTONE, Konshurt, Consonni i inne. Zaufały mi instytucje, duże firmy, ludzie biznesu, specjaliści, eksperci, małe firmy rodzinne.

Dokładam starań, by fotografie, które otrzymują moi klienci, przedstawiały procesy produkcji estetycznie, dynamicznie i efektownie.

Zapraszam do współpracy.
Jacenty Dędek

Sesje zdjęciowe realizujemy na terenie całego kraju.